Ogólnopolski raport wskazuje na magazyny ciepła jako przyszłość polskiego systemu energetycznego
Warszawa, 5 września 2024 – Instytut Energetyki Odnawialnej i Polska Izba Magazynowania Energii przedstawiły nowatorskie studium pt. „Mapa drogowa dla magazynów ciepła w Polsce”. Dokument, który jest pierwszym tak kompleksowym opracowaniem na ten temat w kraju, rysuje perspektywy wykorzystania magazynów ciepła w stabilizacji systemu energetycznego na tle rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii.
Podczas uroczystej premiery raportu, która odbyła się w siedzibie PAP w Warszawie, wzięli udział znaczący przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz polityki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Urszula Zielińska, wiceminister Klimatu i Środowiska oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Znaczenie magazynów ciepła w nowej polityce energetycznej
Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, podkreślił, że magazyny ciepła są kluczowym rozwiązaniem umożliwiającym efektywne gospodarowanie okresowymi nadwyżkami energii elektrycznej produkowanej z OZE. „Do 2030 roku, zasobniki ciepła mogą odegrać decydującą rolę w zarządzaniu aż 18 GW nadwyżek, co znacząco wpłynie na stabilność i ceny energii w naszym kraju,” wyjaśnił Wiśniewski.
Prezes Wiśniewski również zwrócił uwagę na nowoczesne technologie magazynowania ciepła, takie jak elektrody kotłowe, które są rekomendowane szczególnie tam, gdzie inne inwestycje są niemożliwe z przyczyn infrastrukturalnych.
Wiceminister Klimatu i Środowiska, Urszula Zielińska, odpowiedziała na pytania dotyczące przyszłości energetyki w kontekście transformacji: „Kiedy inni pytają, co zrobić, gdy nie wieje i nie świeci, my odpowiadamy: co zrobić, kiedy energii jest nadmiar? Magazyny ciepła to jedno z rozwiązań, które pozwolą nam skutecznie zarządzać tymi nadwyżkami.”
Czym są magazyny ciepła? Opisywaliśmy we wcześniejszym wpisie.
Technologiczny przełom i rekomendacje dla przyszłości
Raport szczegółowo analizuje różne technologie magazynowania ciepła i ich zastosowanie zarówno w kontekście krótko-, jak i długoterminowym. Opracowanie wskazuje na znaczenie synergii między generacją energii z pogodozależnych źródeł a zapotrzebowaniem na ciepło w systemach grzewczych, podkreślając rolę magazynów ciepła w optymalizacji tych procesów.
Podczas konferencji, eksperci i partnerzy raportu, omówili również potencjalne kierunki rozwoju oraz bariery, które należy przełamać w celu pełniejszego wykorzystania możliwości magazynów ciepła w Polsce. Dyskutowano o potrzebie usprawnień regulacyjnych, zwiększenia świadomości o technologii oraz o inwestycjach w edukację i badania.
Publikacja „Mapa drogowa dla magazynów ciepła w Polsce” otwiera nowy rozdział w dyskusji o przyszłości energetycznej kraju, wskazując magazyny ciepła jako jedno z kluczowych rozwiązań dla zrównoważonego i efektywnego systemu energetycznego. Link do prezentacji raportu.
Firma Noel, będąca pionierem w dziedzinie magazynowania ciepła od ponad 15 lat, z zadowoleniem przyjmuje wnioski zawarte w raporcie. „To, co raport przedstawia, od dawna jest przez nas akcentowane i cieszymy się, że branża zaczyna to rozumieć,” podkreśla przedstawiciel firmy. Noel nie tylko wspierał rozwój tej technologii, ale również aktywnie uczestniczy w jej implementacji, oferując innowacyjne rozwiązania magazynowania ciepła dla klientów indywidualnych, oraz sektorów przemysłu i energetyki.
Publikacja „Mapa drogowa dla magazynów ciepła w Polsce” otwiera nowy rozdział w dyskusji o przyszłości energetycznej kraju, wskazując magazyny ciepła jako jedno z kluczowych rozwiązań dla zrównoważonego i efektywnego systemu energetycznego. Firma Noel jest gotowa wspierać swoich klientów w osiąganiu większej efektywności energetycznej oraz w implementacji zielonych technologii, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
0 komentarzy