Co roku w okresie zimowym odnotowywana jest największa liczba interwencji służb ratunkowych w polskich domach i mieszkaniach. Wynika to m.in. z niewłaściwego używania urządzeń grzewczych. Jednym ze sposobów na ich zabezpieczenie, jest instalacja zbiornika buforowego. W artykule opisujemy także inne sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa.
Instalacje wodne
Powszechnie stosowanym systemem ogrzewania w domach są systemy wodne. W Polsce stanowią one 95% wszystkich rodzajów ogrzewania centralnego. Najczęściej współpracują z jednym źródłem ciepła, np. piecem lub kominkiem. Woda jest wykorzystywana jako nośnik ciepła ze względu na jej właściwości fizyczne, dzięki którym w niewielkiej gęstości cieczy można zmagazynować dużo ciepła.
Najpopularniejszymi odbiornikami ciepła są w tym przypadku grzejniki – stalowe, żeliwne lub aluminiowe, choć coraz częściej korzysta się z takich rozwiązań, jak ogrzewanie podłogowe. Do największych zalet ogrzewania wodnego można zaliczyć m.in. prostą obsługę oraz duże bezpieczeństwo eksploatacji.
Instalacje parowe
Innym możliwym do wykorzystania w ogrzewaniu nośnikiem energii jest para wodna. Jest ona wytwarzana w kotle i doprowadzana do grzejników, w których skrapla się, oddając ciepło i powraca do kotła w postaci tzw. skroplin. Para wodna jest wydajnym nośnikiem ciepła, a ponadto jest surowcem doskonale dostępnym i przyjaznym dla środowiska. Z drugiej strony, instalacje tego typu są skomplikowane w montażu. W budynkach mieszkalnych nie wykorzystuje się ich powszechnie również przez wysoką temperaturę grzejników i trudności w jej regulowaniu.
Instalacje powietrzne
Składnikiem transportującym ciepło może być też powietrze. Ogrzewanie powietrzne w domach jednorodzinnych najczęściej jest stosowane jako system uzupełniający dla instalacji wodnej lub elektrycznej. Najbardziej dostępnym rozwiązaniem w tym przypadku jest dystrybucja gorącego powietrza z kominka. Ogrzane powietrze jest transportowane do poszczególnych pomieszczeń przez kanały ukryte nad sufitem lub w podłodze. Do niekwestionowanych zalet tej metody zalicza się dużą dowolność prowadzenia przewodów i dużą możliwość regulacji temperatury.
Instalacje elektryczne
Instalacja elektryczna w domu może być stosowana jako główne źródło ciepła lub źródło uzupełniające. W tym celu można wykorzystać piec akumulacyjny, pompę ciepła, kocioł elektryczny, ogrzewanie nadmuchowe czy grzejniki konwekcyjne. Popularność tego rozwiązania wynika m.in. z dużej dostępności energii elektrycznej, stosunkowo niskich kosztów inwestycyjnych i całkowitej bezobsługowości. To, czego obawiają się inwestorzy rozważający tę metodę, to całkowite uzależnienie od dostaw prądu i wysokie koszty eksploatacyjne.
Niepożądane temperatury
Przy rozważaniu wyboru odpowiedniej instalacji do ogrzewania domu należy wziąć pod uwagę również to, jakie potencjalne zagrożenia niesie. Wiedza dotycząca awarii pomoże zapobiegać im w przyszłości. W wielu przypadkach należy zabezpieczyć się na wypadek braku prądu. Nawet kilkudniowy brak ogrzewania zimą prowadzi nie tylko niekomfortowej temperatury w pomieszczeniach.
Skutki mogą być poważniejsze. Gdy w domu temperatura spada poniżej zera, woda w rurach zaczyna zamarzać, a to prowadzi już tylko do uszkodzenia instalacji i konieczności przeprowadzania gruntownego remontu. Aby zapobiec takiej sytuacji, najlepiej jest zadbać o awaryjne źródło ciepła lub zamontowanie zbiornika buforowego.
W przypadku instalacji wodnych pojawia się również zagrożenie zbyt wysokiej temperatury cieczy. Przyczyną tego problemu najczęściej jest nieprawidłowa eksploatacja źródeł ciepła, takich jak kocioł c.o. czy kominek. Jeśli w instalacji nie przewidziano zbiornika buforowego, temperaturę w urządzeniach grzewczych trudniej jest regulować. Jeśli użytkownik doprowadzi do wrzenia wody, piec będzie narażony na zniszczenie przez wysoką temperaturę.
Zbiornik buforowy: uniwersalny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa
Wielu zagrożeń można uniknąć wyłącznie przez montaż zbiornika buforowego. Sprawdza się on zarówno w przypadku układów otwartych, jak i zamkniętych i może połączyć wszystkie źródła i odbiorniki ciepła w domu. Praca zbiornika buforowego pozwala uniknąć niebezpiecznych dla instalacji i użytkowników wahań temperatury. Urządzenie akumuluje nadwyżki energii, dzięki czemu w sytuacji braku prądu może bez zmian przekazywać ciepło do odbiorników, dzięki czemu nie dochodzi do zamarzania wody w przewodach.
Znika również niebezpieczeństwo związane z przegrzewaniem się wody. W związku z tym, że zbiornik na bieżąco odbiera wyprodukowaną przez źródła ciepła energię, ma możliwość stabilizowania temperatury wody w instalacji. Jest to niezwykle przydatne w przypadku chwilowego zwiększenia intensywności palenia, które jest typowe np. dla kominków z płaszczem wodnym.
Ponadto, zbiornik umożliwia urządzeniom grzewczym pracę w wysokich temperaturach. Jest to o tyle istotne, że wiele z nich dopiero w takiej sytuacji osiąga nominalną moc, która przekłada się na dłuższą żywotność. Kotły osiągają sprawność deklarowaną przez producentów dopiero, gdy temperatura na zewnątrz spada do około -20°C. W pozostałe dni nawet połowa opału może być marnowana. Zapobiec może temu jedynie zbiornik buforowy, który przez akumulowanie wytwarzanej energii pozwala urządzeniom grzewczym na pracę z pełną mocą.
0 komentarzy