Bufor do kominka. Czy warto?

10/11/2018

Autor: Jakub Sts

bufor-z-plaszczem

Posiadanie kominka daje szeroki zakres możliwości ogrzewania domu. Jako że obowiązujące przepisy techniczne nie dopuszczają kominka jako jedynego sposobu ogrzewania pomieszczeń, należy pomyśleć, jaki system będzie najbardziej wydajny i wygodny w użytkowaniu. Dobranie odpowiedniego pozwoli na ogrzanie wielu pomieszczeń za pomocą ciepłego powietrza lub wody. Rozwiązań jest co najmniej kilka. Według wielu opinii jednym z najkorzystniejszych rozwiązań w przypadku posiadania tzw. kominka z płaszczem wodnym będzie bufor ciepła.

Jak działa bufor ciepła?

Bufor do kominka to sposób na efektywne wykorzystanie wytwarzanego ciepła. Zbiornik może być zainstalowany w różnych konfiguracjach, m.in. z:

  • z kominkiem i pompą ciepła,
  • kominkiem i piecem gazowym,
  • Kominkiem i piecem elektrycznym.

Kominek z wkładem wodnym może produkować energię do potrzeb centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz pełnić funkcję dekoracyjną. Zastosowanie bufora ciepła jest niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem – pozwala na magazynowanie energii wytworzonej w kominku i nie dopuszcza do jej marnowania. Nawet w przypadku, gdy nie ma aktualnej potrzeby ogrzania domu, zbiornik akumuluje energię cieplną i uwalnia ją wówczas, gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie. Stabilizuje też temperaturę między źródłami i odbiornikami ciepła, np. kominkiem a ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikami, przez co pozwala na większe oszczędności.

Ekologiczne rozwiązanie

Bufor ciepła do kominka to również ekologiczna technologia – zapewnia możliwość palenia w kominku przez kilka godzin i korzystania z wytworzonej tym sposobem energii przez cały dzień. Co więcej, regulacja mocy kominka bez wykorzystania bufora wodnego jest trudna. W konsekwencji prowadzi to do nieefektywnego spalania oraz emisji szkodliwych niedopalonych substancji do komina (tlenku węgla, substancji smolistych i sadzy) oraz osadzania się ich w przewodzie kominowym.

Bez zbiornika ograniczenie emisji wymaga dużego nakładu pracy – częstego podkładania do kominka. Wygoda użytkowania przy wykorzystaniu bufora wodnego jest więc dodatkową korzyścią – sam zbiornik jest bezobsługowy, a akumulacja ciepła może wystarczyć nawet na kilka dni. Zbiornik zapewnia bezpieczeństwo pracy całego systemu nawet przy wysokich temperaturach.

Bufor ciepła Noel – rodzaje

Jak dobrać odpowiedni bufor ciepła do swoich oczekiwań? Można wybierać spośród trzech rodzajów zbiorników marki Noel: z jedną, dwiema i trzema wężownicami. Wybór ilości wężownic powinien zależeć od rodzaju instalacji:

    • Jedna wężownica zapewnia ogrzewanie ciepłej wody użytkowej – przygotowywanie bieżącej wody odbywa się przepływowo. Taki zbiornik może pracować w układzie zamkniętym i otwartym.
    • Bufor z dwiema wężownicami umożliwia więcej konfiguracji instalacji. Pierwsza wężownica przygotowuje przepływ c.w.u., druga może być połączona z piecem gazowym, systemem solarnym lub powietrzną pompą ciepła.
    • Bufor ciepła z trzema wężownicami, poza zastosowaniami możliwymi w poprzednich przypadkach, umożliwia połączenie układu zamkniętego z otwartym, a przez to – pełną dowolność kombinacji.

Każdy ze zbiorników jest dostosowany do połączenia z kominkiem oraz akumuluje nadwyżki energii, co skutkuje nawet 30% oszczędnością opału. Zbiornik stabilizuje temperaturę pomiędzy źródłami ciepła a odbiornikami (grzejniki, ogrzewanie podłogowe). Nie dopuszcza też do przegrzania kominka.

By cały system działał wydajnie, ważne jest dopasowanie pojemności zbiornika do mocy kominka lub innego źródła ciepła. Przykładowo, 25l w buforze powinno odpowiadać 1kW mocy kominka, jednak im większa pojemność bufora wodnego, tym większa jest bezwładność działania systemu. Firma Noel, oprócz produkcji zbiorników buforowych, zajmuje się również doradztwem. Dobieramy rozwiązania idealnie dopasowane do danej instalacji, rozmiaru ogrzewanego budynku i ilości użytkowników.

Bufor ciepła – kiedy warto stosować?

Bufor ciepła, kiedy warto stosować to urządzenie w swoim domu? Zbiornik buforowy może być z powodzeniem wykorzystywany przez cały rok. Urządzenie współpracuje zarówno ze źródłami ciepła, jak i ich odbiornikami. Przepływowo ogrzewa wodę użytkową, dzięki czemu użytkownicy zyskują ciepłą wodę w kranach na bieżąco. Reguluje też temperaturę w systemach c.o. i c.w.u.

Jakie jeszcze korzyści gwarantuje bufor ciepła, kiedy warto stosować to rozwiązanie? Wybierając kominek z płaszczem wodnym jako swoje urządzenie grzewcze, warto wiedzieć, że samo nie może ono osiągnąć swojej maksymalnej sprawności. Zbiornik natomiast akumuluje energię wytworzoną przez kominek, przez co może on działać z pełną mocą i w konsekwencji zyskuje też dłuższą żywotność.

Ostatnio dodane

Inne ciekawe artykuły…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *