Kiedyś fanaberia, dzisiaj standard w domach jednorodzinnych. Ogrzewanie podłogowe staje się świetną alternatywą dla standardowych grzejników, które nie zawsze są estetyczne, zajmują dużo miejsca i nie zapewniają optymalnego rozłożenia temperatury w pomieszczeniach. W czym lepsze, a w czym gorsze są od nich grzejniki podłogowe?
Największe zalety ogrzewania podłogowego
Jednym z głównych powodów, dla którego wielu inwestorów decyduje się na zamontowanie ogrzewania podłogowego, jest estetyka. To całkowicie niewidoczny system, który pozwoli Ci zapomnieć o wybieraniu przyjemnych dla oka grzejników albo ukrywania ich za osłonami. Ogrzewanie jest integralną częścią podłogi i nie przeszkadza w dokonywaniu zmian w aranżacji, tak jak bywa to w przypadku grzejników.
Zyskujesz też dużą powierzchnię grzewczą o niskiej temperaturze, a to umożliwia obniżenie kosztów eksploatacji i jednocześnie – zachowanie komfortu cieplnego. Ogrzewanie pomaga w utrzymaniu optymalnego rozkładu temperatur w całym domu. Dzięki temu nie pojawiają się już miejsca niedogrzane lub przegrzane.
Ogrzewanie podłogowe nie do każdego pomieszczenia
Żeby ogrzewanie podłogowe mogło dobrze spełniać swoje funkcje, musi być zachowanych kilka warunków. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że nie może być ono zamontowane w każdym rodzaju pomieszczenia. Nie sprawdzi się w przypadku drewnianych paneli podłogowych, chyba że ich producent daje na to gwarancję. Najlepsze efekty osiągniesz we wnętrzach z podłogą pokrytą dobrze przewodzącymi materiałami, takimi jak płytki ceramiczne lub kamień.
Duże znaczenie w podjęciu decyzji, w których pomieszczeniach zamontować ten rodzaj ogrzewania, ma duża bezwładność cieplna, czyli bardzo wolna reakcja na zmiany temperatury. Czas, jaki musi upłynąć od włączenia (lub wyłączenia) ogrzewania do momentu, gdy we wnętrzu zrobi się ciepło (lub chłodno) wynosi nawet kilka godzin. Z tego powodu ogrzewania podłogowego lepiej jest nie montować w pomieszczeniach, w których zależy Ci na szybkich zmianach temperatury – np. na zmniejszeniu jej przed snem w sypialni.
Również układ i liczba mebli ma w tym przypadku znaczenie. O ile ogrzewanie podłogowe ułatwia przemeblowania (nie trzeba martwić się, że szafa zasłoni grzejnik w pokoju), to meble o dużej powierzchni mogą utrudniać wymianę ciepła między podłogą a otoczeniem. Z tego powodu grzejniki podłogowe najczęściej montuje się w łazienkach i kuchniach, w których ogrzewana powierzchnia nie jest niczym zasłaniana.
Co przemawia przeciwko ogrzewaniu podłogowemu?
Ogrzewanie podłogowe w niektórych przypadkach może być niewystarczające z powodu jego niepełnej wydajności. Wynika to z ograniczeń temperatury dla powierzchni podłogi. Wynosi ona 29°C, choć według zaleceń nie powinna przekraczać 26°C – wyższe wartości mogą być szkodliwe dla zdrowia. Z kolei temperatura standardowych grzejników może wynosić nawet 70-80°C, dlatego ogrzewanie podłogowe często wybierane jest na system wspomagający grzejniki, a nie podstawowy i samodzielny.
Problemem może być też sam montaż ogrzewania podłogowego, który musi być przeprowadzony jeszcze przed ułożeniem posadzki. Ważne jest też wcześniejsze zaplanowanie aranżacji wnętrza w taki sposób, by przewody nie znajdowały się pod meblami (głównie tych ustawionych na stałe – np. ciąg szafek kuchennych lub szafa w garderobie). To kolejny argument, który przemawia za montażem ogrzewania podłogowego tylko w wybranych pomieszczeniach, takich jak kuchnia, łazienka czy przedpokój.
0 komentarzy