Moda na ekologię nie mija. Na szczęście jest to jeden z najbardziej przydatnych trendów dla planety i nas samych. Choć przejście na tego typu rozwiązania wydaje się dużym wydatkiem, po podliczeniu zysków i strat, wcale tak nie jest. Podpowiadamy, jak wprowadzić ekologię do Twojego domu, bez względu na to, czy budujesz go od podstaw, czy już posiadasz i chcesz przeprojektować.
Przygotowanie domu
Ceny energii nie przestają piąć się w górę. Przejście na mądry, zaplanowany system ogrzewania domu to wymóg dla wszystkich tych, którzy chcą żyć nie tylko ekologicznie, ale i oszczędnie. Nie istnieje jeden, idealny schemat, który sprawdzi się w każdej rodzinie. Warto dobrać go do wielkości domu, potrzeb mieszkańców i ich stylu życia. Natomiast zawsze najlepiej jest zacząć od dokładnego ocieplenia, które zatrzyma wysoką temperaturę w pomieszczeniach na dłużej.
Kolektory słoneczne
Coraz bardziej popularne kolektory słoneczne to dość duży wydatek, choć warto przeliczyć go dokładnie w perspektywie wielu lat. Przy ciągłym wzroście kosztów ponoszonych za energię, jej odnawialne źródła zwracają się coraz szybciej. Solary można z powodzeniem użyć do ogrzewania wody do celów użytkowych.
Ponieważ jednak energia słoneczna dostarczana jest w godzinach południowych, a ciepła woda potrzebna jest w dużej części wieczorem, dobrym rozwiązaniem będzie podłączenie zbiornika buforowego. To pojemnik magazynujący energię cieplną, który dzięki znakomitemu zaizolowaniu, może przechowywać ją przez długi czas i uwalniać dopiero wtedy, gdy jest potrzebna. Wówczas korzystanie z odnawialnych źródeł będzie miało największy sens i pozwoli wykorzystać ich cały potencjał.
Przydomowa elektrownia wiatrowa
Zdecydowanie rzadziej stosowanym w gospodarstwach domowych, ale również ciekawym rozwiązaniem, są turbiny wiatrowe. Zazwyczaj wykorzystywane są przez farmy wiatrowe, ale mniejsze wiatraki mogą być też z powodzeniem używane na indywidualne potrzeby. Tego typu turbiny są ciche i mogą być montowane w pobliżu domostw. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednie usytuowanie – budynki mogą wpływać na zwiększenie prędkości wiatru. Turbiny działają w prosty sposób: wirnik przekształca energię wiatru w energię mechaniczną. Można wykorzystać ją do grzania ciepłej wody użytkowej, ale też wspomagania ogrzewania domu.
Przydomową elektrownię wiatrową najlepiej jest używać w połączeniu ze zbiornikiem buforowym. Będzie on kumulował wytworzoną energię i przekazywał do odbiorników ciepła w dowolnie wybranym momencie. Wiatrak zdecydowanie nie jest samowystarczalnym źródłem energii do stosowania w gospodarstwie domowym, ale może z powodzeniem wspomagać standardowe urządzenia grzewcze.
Przechodząc na ekologiczny styl życia, wcale nie trzeba wymieniać wszystkich sprzętów i systemów jednocześnie. Już przy niewielkim jednorazowym wkładzie finansowym można pomóc środowisku. Warto jednak pamiętać, że duże wydatki i tak dość szybko się zwrócą, a Ty zyskasz przyjazny planecie dom.
0 komentarzy