Nowy Program Dofinansowania NFOŚiGW na Rozwój Magazynów Energii Cieplnej: Strategia na Nadwyżki z OZE

13/09/2024

Autor: Iza Tomaszewska

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska Inicjuje Nowy Program Dofinansowania dla Magazynów Ciepła

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpoczyna prace nad innowacyjnym programem dofinansowań skierowanym na rozwój magazynów energii cieplnej. Według najnowszych analiz Instytutu Energetyki Odnawialnej, magazyny ciepła mogą w przyszłości zarządzać nawet kilkunastoma gigawatami nadwyżek mocy pochodzących z odnawialnych źródeł energii.

Podstawy Programu Dofinansowania

Nowo projektowany program ma zostać opracowany zgodnie z wytycznymi zapisanymi w artykule 46 unijnego rozporządzenia GBER. Przepisy te określają warunki, które muszą zostać spełnione, aby pomoc inwestycyjna na instalację efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego była zgodna z rynkiem wewnętrznym i nie wymagała notyfikacji. Dofinansowanie nie powinno przekraczać 45% kwalifikowanych kosztów, z możliwością zwiększenia w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw oraz inwestycji w regionach słabiej rozwiniętych.

Harmonogram i Warunki Nabycia Wsparcia

Planowane ogłoszenie programu przewidywane jest na czwarty kwartał bieżącego roku, z możliwością składania wniosków w drugiej połowie następnego roku (2025). Uruchomienie programu uzależnione będzie od zatwierdzenia przez Europejski Bank Inwestycyjny, jako że przewiduje się wykorzystanie środków unijnych.

Potencjał Magazynów Ciepła w Polsce

Ostatnie badania przedstawione przez Instytut Energetyki Odnawialnej oraz Polską Izbę Magazynowania Energii wskazują na znaczący potencjał magazynów ciepła. Prezes NFOŚiGW, Dorota Zawadzka-Stępniak, podczas prezentacji raportu, podkreśliła rosnące znaczenie tych technologii w kontekście rozwoju rozproszonych źródeł odnawialnych. Zaznaczono, że magazyny ciepła mogą być ekonomicznie korzystniejsze niż magazyny energii elektrycznej.

Wsparcie dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Dorota Zawadzka-Stępniak również wskazała, że aktualne programy NFOŚiGW, takie jak „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” czy Mój Prąd, już teraz oferują dofinansowanie na rozwój magazynów ciepła.

Perspektywy Rozwoju

Instytut Energetyki Odnawialnej ocenia, że do 2030 roku domowe i sezonowe magazyny ciepła mogą umożliwić zarządzanie do 18 GW nadwyżek energii z OZE. Znaczące jest również wskazanie na sezonowe magazyny ziemne jako na jedno z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań, które wraz ze wzrostem objętości, oferują spadające koszty instalacji.

Ten nowy program dofinansowania może stanowić kluczowy element w strategii energetycznej Polski, skupiającej się na efektywnym wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii oraz stabilizacji i ochronie sieci energetycznej przed fluktuacjami produkcji.

Firma Noel i Jej Rola w Magazynowaniu Energii Cieplnej

Firma Noel od ponad 15 lat dostarcza rozwiązania w dziedzinie magazynowania ciepła, wspierając efektywne wykorzystanie zasobów odnawialnych i stabilność sieci energetycznej. W związku z nowymi programami dofinansowań, takimi jak te proponowane przez NFOŚiGW, Noel kontynuuje rozwijanie swoich magazynów ciepła, które przyczyniają się do zrównoważonej transformacji energetycznej Polski.

Ostatnio dodane

Inne ciekawe artykuły…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *