Zbiorniki buforowe to urządzenia, które w zależności od ich rodzaju, a także formy instalacji grzewczej, można wykorzystywać na różne sposoby. Ich główną zaletą jest usprawnianie działań pozostałych elementów instalacji. W niektórych przypadkach podłączenie bufora do pompy ciepła jest niezbędne.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła to ekologiczne źródło energii. W zależności od rodzaju urządzenia, może pozyskiwać ją z powietrza, wody lub gruntu. Pompa ciepła w systemie grzewczym z powodzeniem zastępuje inne źródła ciepła – takie jak kocioł węglowy, elektryczny czy gazowy. Jednak w odróżnieniu od nich, to urządzenie nie wytwarza ciepła, a jedynie „transportuje” energię pobieraną z naturalnych surowców do instalacji grzewczej.
Pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną. Są to jednak na tyle małe ilości, że korzystanie z niej w końcowym rozrachunku jest zdecydowanie tańsze, niż w przypadku ogrzewania domu przy użyciu kotła. Z kolei jedną z wad pomp, są wysokie koszty ich zakupu. Jednak przy podłączeniu zbiornika buforowego do pompy ciepła inwestycja zwróci się zdecydowanie szybciej.
Pompa ciepła jako urządzenie o zaawansowanej technologii do dobrej pracy potrzebuje wysokiej jakości elementów instalacji grzewczej, dobranych odpowiednio i przemyślanych aby faktycznie służyły wiele lat. Jednym z nich jest bufor do pomp ciepła.
Bufor do pompy ciepła – korzyści z podłączenia
Zbiornik buforowy pomaga wydłużyć żywotność pompy ciepła. Większość pomp obecnych na rynku jest wyposażonych w sprężarkę typu on/off. Charakterystyczny jest dla nich dość długi czas rozruchu. Właśnie moment startu i rozruchu najbardziej skraca żywotność sprężarki, a przez to całego urządzenia. Współpraca ze zbiornikiem buforowym umożliwia zmniejszenie liczby cykli załączania pompy. Bufor do pompy ciepła odbiera wytworzoną energię, przez co pompa może pracować sprawniej i z pełną mocą i załącza się zdecydowanie rzadziej, co realnie przekłada się na czas jej pracy, a przez to – oszczędności.
Zbiornik buforowy do pompy ciepła spełnia również funkcje sprzęgła łącząc kilka źródeł ciepła oraz zasila kilka obiegów c.o. np. grzejniki, ogrzewanie podłogowe czy ogrzewanie ścienne.
0 komentarzy