O składowaniu opału właściciele domów zaczynają myśleć na długo przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Wcześniejszy zakup i odpowiednie przygotowanie drewna i węgla pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale i zyskać surowiec, który łatwiej się rozpala i dłużej utrzymuje wysoką temperaturę.
Co powoduje nieprawidłowe przechowywanie opału?
Składowanie drewna przed okresem grzewczym jest niezbędne, by materiał mógł oddać wilgoć, która początkowo sięga około 60%. Drewno w takiej postaci jest niemal niezdatne do użytku. Przede wszystkim bardzo trudno jest je rozpalić (osiąga niższą temperaturę spalania i nie dopala się w całości) i produkuje dużo dymu. Rozpalanie nieprawidłowo przygotowanym drewnem źle wpływa też na przewód kominowy przez odkładanie się kreozotu, rakotwórczego składnika smoły, który dodatkowo pogarsza zjawisko smogu.
Użytkownicy kotłów na węgiel nie muszą obawiać się o przechowywanie opału tak bardzo, jak właściciele kominków i pieców opalanych drewnem, ale to nie znaczy, że nie powinni o to zadbać. Źle przechowywany węgiel pod wpływem wilgoci może tracić kaloryczność, a to powoduje mniej wydajne ogrzewanie. Wilgotny węgiel, podobnie jak drewno, również trudniej jest rozpalić i utrzymać optymalną temperaturę i płomień.
Prawidłowe przygotowanie drewna
Podstawowym zadaniem sezonowania drewna jest redukcja jego wilgotności. Przyjmuje się, że drewno odpowiednie do opału powinno zawierać nie więcej, niż 20% wody. Żeby to osiągnąć, niezbędne jest jego prawidłowe składowanie. Pierwszym krokiem jest odpowiednie pocięcie i ułożenie drewna. Najlepiej jest pociąć materiał na drobne szczapy i ułożyć je w suchym, oddzielonym od gleby miejscu, tak by zapewniony był przewiew.
Drewutnia czy kotłownia?
Idealnym miejscem na przechowywanie drewna jest drewutnia lub zadaszona pergola, w której opał będzie zabezpieczony przed deszczem czy śniegiem, a jednocześnie nie nabierze wilgoci przez nieodpowiednią wentylację. Jeśli masz odrobinę miejsca w ogrodzie, dobrze jest rozważyć tę opcję. Dużą zaletą drewutni jest możliwość składowania w niej opału na podwyższonych paletach, które zapewnią stałą cyrkulację powietrza.
Jeśli z kolei zdecydujesz się na przechowywanie drewna w kotłowni, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup opału na jeden sezon grzewczy. W ten sposób, nawet jeśli w pomieszczeniu nie ma idealnych warunków do składowania drewna, materiał nie zdąży ponownie złapać wilgoci. Podobnie jak w przypadku drewutni, w kotłowni również nie należy kłaść drewna bezpośrednio na ziemi. Możesz składować je na paletach albo wykonać specjalne stojaki. W ciepłe dni dobrze jest rozszczelnić albo nawet otworzyć okno do piwnicy, by powietrze dodatkowo osuszyło opał.
Składowanie drewna pod ścianą
Popularną metodą jest też składowanie drewna przy ścianie domu. Wtedy najlepiej jest wybrać ścianę południową, przy której drewno będzie się naturalnie osuszać. Bardzo ważne jest przy tym zachowanie odpowiedniej odległości między opałem i ścianą – co najmniej 5 cm. W przeciwnym wypadku wilgoć może doprowadzić do rozwoju pleśni i zawilgocenia ściany. Niezbędne jest też wykonanie zadaszenia, które ochroni drewno przed deszczem. Jeśli dach nie jest wystarczająco rozległy, konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie drewna folią, którą można zdejmować w słoneczne dni.
Jak przechowywać węgiel?
Miejsce przechowywania węgla najczęściej wyznacza wygoda. Z racji tego, że jego przenoszenie jest uciążliwe, materiał można z powodzeniem składować w pobliżu kotła. Za taką lokalizacją przemawiają również względy praktyczne. Węgiel ma tendencję do pylenia się i brudzenia, dlatego składowanie go z dala od części mieszkalnej jest jak najbardziej wskazane. Opał można podzielić i przechowywać w workach (wtedy jest to możliwe również na zewnątrz) albo wydzielić boks, który będzie powstrzymywać węgiel przed wypadaniem.
W przechowywaniu węgla trzeba wziąć pod uwagę również względy bezpieczeństwa. Minimalna odległość od kotła powinna wynosić minimum 1 metr. Zapobiegnie to wypadaniu żaru z pieca bezpośrednio na łatwopalny surowiec. Niezbędna jest też odpowiednia wentylacja w pomieszczeniu, czyli montaż otworów nawiewnych.
0 komentarzy