Zbiorniki buforowe to urządzenia, które wciąż nie są wystarczająco znane wśród inwestorów. Wiele osób nie zdaje więc sobie sprawy z tego, że ta niewielka zmiana w kotłowni może przynieść dużo oszczędności.
Jak działa zbiornik buforowy?
Zbiornik buforowy magazynuje energię, która została wytworzona przez źródło ciepła wykorzystywane w domu. Dzięki temu piec może działać na wyższych obrotach, bez obaw, że w domu będzie zbyt gorąco. Jest to korzystne dla samego efektu spalania. Dodatkowo, zgromadzona energia może się uwalniać nawet wówczas, gdy ogrzewanie nie pracuje – jest po prostu stopiowo uwalniana. To sprawia, że nawet kiedy wychodzisz do pracy, dom nie wychładza się, więc nie potrzebujesz go na nowo ogrzewać i czekać kilka godzin na ciepło.
Warto zwrócić także uwagę, że zbiornik buforowy jest rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo. Bez obaw można wyjść z domu zostawiając np. ogień w kominku, bowiem nawet jeżeli kominek osiągnie temperaturę powyżej 100 stopni Celsjusza, całość zostanie zmagazynowana przez zbiornik buforowy.
Zbiornik buforowy sprawdzi się więc nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w większych obiektach, jak szpitale, hotele czy pensjonaty. Dodatkową zaletą zbiornika buforowego jest bowiem zapewnienie stałego dostępu do ciepłej wody w kranie.
Na czym można zaoszczędzić stosując zbiornik buforowy?
Zastosowanie zbiornika buforowego pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%. Urządzenie magazynuje nadwyżki wytworzonej energii sprawiając, że ciepło nie jest marnowane, ale może być uwalniane według potrzeb. W efekcie nie ma potrzeby, by spalać tyle węgla czy zużywać prądu, alby ogrzać dom i zapewnić sobie dostęp do ciepłej wody. Takie rozwiązanie sprawdza się również w przypadku korzystania z alternatywnych źródeł energii, jak pompa ciepła czy kolektory słoneczne. Przy ich wykorzystaniu, zbiornik również akumuluje nadwyżki wytworzonej energii i zapewnia realne oszczędności.
Dodatkowo, technika przepływowego ogrzewania wody pozwala na obniżenie opłat za wodę. W przeciwnym wypadku, domownicy oczekują na ciepły strumień w kranie lub pod prysznicem, a w tym czasie zimna woda jest marnowana, co generuje dodatkowe koszty. Po podłączeniu zbiornika buforowego ciepła woda pojawia się w kranie natychmiast, nawet w przypadku wielu miejsc poboru jednocześnie, np. w przypadku szpitali lub hoteli.
0 komentarzy